Hej jestem Monika!
Witaj na moim blogu!
Drzemiace-Piekno - Blog Kosmetyczny

Interesują Cię Kosmetyki? Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego reklamowany jako świetny produkt działa tylko powierzchownie? Odpowiedź leży w składzie i to między innymi sprawdzam :). Ponadto znajdziesz tutaj nowości kosmetyczne, recenzje kosmetyków, posty makijażowe, manicure oraz perfumy, którymi uwielbiam się otaczać. Interesują mnie tylko fakty, albo coś działa, albo nie, a cena nie ma tutaj żadnego znaczenia. Nie ma drogi pomiędzy. Gotowa? Sprawdź najnowsze posty poniżej, zajrzyj do menu, wyszukaj za pomocą lupy, a jeśli masz ochotę się ze mną skontaktować w jakiejkolwiek sprawie, kliknij poniżej :)
  • Kosmetyki do makijażu
    Zobacz wszystkie posty o kosmetykach do makijażu, akcesoriach i trikach makijażowych
    ZOBACZ
  • Manicure
    Zobacz wszystkie posty o manicure hybrydowym, klasycznym, lakierach do paznokci oraz akcesoriach
    ZOBACZ
  • Kosmetyki do pielęgnacji
    Zobacz wszystkie posty i opinie o kosmetykach do pielęgnacji włosów oraz ciała
    ZOBACZ
  • PERFUMY
    Zobacz wszystkie posty o perfumach, mgiełkach, świeczkach itd.
    ZOBACZ

Jak stosować kwasy w domu? Rodzaje kwasów kosmetycznych - AHA, BHA, PHA, LHA

Jesienno-zimowy okres właśnie się zaczyna, a to najlepszy czas na włączenie do swojej pielęgnacji kwasów kosmetycznych. Pielęgnacja kwasami z roku na rok mam wrażenie, że staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej kobiet zastanawia się nad sięgnięciem właśnie po kwasy. Mają świetne działanie, ale jak zacząć pielęgnację kwasami? Jakie są rodzaje kwasów kosmetycznych i jaki wybrać kwas do swojej cery?

Jak stosować kwasy w domu? Rodzaje kwasów kosmetycznych - AHA, BHA, PHA, LHA


Jak stosować kwasy w domu? Rodzaje kwasów kosmetycznych - AHA, BHA, PHA, LHA 



Sama nazwa nie brzmi zbyt przyjaźnie i nie wywołuje miłych skojarzeń. Jednak tak naprawdę, jeśli do pielęgnacji kwasami podejdziemy z głową, efekty mogą naprawdę zaskoczyć. Te składniki potrafią zdziałać wiele dobrego, ale wymagają także rozsądku, a docelowych efektów nie ujrzycie po godzinie :). 

Kwasy kosmetyczne w różnych stężeniach znajdziemy w kosmetykach naturalnych, drogeryjnych, a także w różnych seriach "profesjonalnych" wypuszczanych przez producentów do stosowania w domowym zaciszu. Tego typu produkty możemy znaleźć także w sklepach z półproduktami, gdzie dokładnie opisany jest rodzaj, możliwości stosowania oraz maksymalne stężenie, tak, aby nie zrobić sobie krzywdy :). W tego typu miejscach kupuje się zazwyczaj w formie płynnej lub sproszkowanej same kwasy, które zastosowanie mają w kosmetykach DIY, ale to już trochę wyższa szkoła :P. Ponadto zabiegi z kwasami oczywiście można wykonać w gabinetach kosmetycznych.

Ważne: Pamiętajcie, jeśli dopiero zaczynacie przygodę ogólnie z kwasami, bądź zdecydowałyście się sięgnąć po nowy, do tej pory niestosowany kwas zawsze zacznijcie od najmniejszych stężeń i obserwujcie skórę. W ten sposób nie zrobicie sobie krzywdy.

Jak stosować kwasy w domu? Rodzaje kwasów kosmetycznych - AHA, BHA, PHA, LHA



Kwasy kosmetyczne - jakie mają działanie i zastosowanie?


Kwasy w zależności od rodzaju i stężenia mogą mieć różne i dosyć szerokie działanie. Pomogą wygładzić, odmłodzić, ale także nawilżyć skórę. Są także w stanie pozbyć się niektórych chorób skórnych, oczyścić skórę, pozbyć się zaskórników, rozjaśnić, poprawić koloryt, a także wpłynąć  na zmarszczki. Mają działanie złuszczające, antybakteryjne, wspomagają skórę w leczeniu trądziku oraz są w stanie przywrócić skórze elastyczność i jędrność. Zastosowanie mają dosyć szerokie. Sprawdzą się pielęgnacji skóry twarzy, ciała, a także włosów. Pochodzenie mają często naturalne - pozyskuje się je w dużej mierze z owoców oraz roślin :).

Rodzaje kwasów kosmetycznych


Kwasy AHA - kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas szikimowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy,  kwas glikolowy

Przenikają wgłąb skóry, oczyszczają pory, polecane dla osób z cerą trądzikową, a także wymagającą intensywnego odżywienia i regeneracji. W zależności od stężenia mogą działać nawilżająco, oczyszczająco bądź złuszczająco. Przy mniejszych stężeniach mają działanie nawilżające, natomiast im wyższe stężenie, tym wykazują większe działanie drażniące oraz złuszczające skórę. Działanie kwasów AHA docenią także osoby z mocno zniszczoną skórą poprzez opalanie, solarium oraz np. palenie papierosów. Przeznaczone są do każdego typu cery. Poprawiają strukturę skóry, zwiększają jej elastyczność, spłycają drobne zmarszczki oraz rozjaśniają skórę. Świetnie przygotowują skórę do innych zabiegów kosmetycznych zwiększają przenikanie składników aktywnych w głębsze warstwy skóry.

Kwas BHA - kwas salicylowy

Wykazuje działanie oczyszczające pory, reguluje wydzielanie sebum. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz delikatnie złuszczająco. Bardzo dobrze sprawdzi się u osób z trądzikiem, zapchanymi porami, zaskórnikami czy wypryskami. Nie wysusza oraz nie podrażnia skóry. Jest delikatniejszy niż kwasy AHA.

Kwasy PHA - glukonolakton,  glukoheptanolakton oraz kwas laktobinowy

Kwasy PHA są najdelikatniejsze, nie powodują podrażnień oraz łuszczenia, pieczenie i zaczerwieniania skóry. Natomiast efekty stosowania zbliżone są do kwasów AHA. Sprawdzą się w stosowaniu u osób mających łuszczycę, egzemę, trądzik czy łojotok. Mają działanie nawilżające, oczyszczające, ale także wzmacniające barierę lipidową skóry. Działają antyoksydacyjnie, pozytywnie wpływają na przebarwienia skóry spowodowane trądzikiem oraz nadmierną ekspozycją skóry na promienie słoneczne. Działają liftingująco oraz ujędrniająco, często także stosowane w kosmetykach dla osób z cerą naczynkową.


Kwas LHA - pochodna kwasu salicylowego

Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Oczyszcza skórę, zmniejsza pory. Działa bardziej powierzchownie, delikatnie złuszcza skórę.

Jak stosować kwasy w domu? Rodzaje kwasów kosmetycznych - AHA, BHA, PHA, LHA



Jaki kwas do cery mieszanej, tłustej, trądzikowej


 Jaki kwas do cery dojrzałej? - kwas szikimowy, mniejsze stężenia kwasu migdałowego, kwas laktobionowy, glukonolakton.
 Jaki kwas do cery naczynkowej? - kwas szikimowy, kwas laktobionowy, glukonolakton.
 Jaki kwas do cery wrażliwej? - kwas szikimowy, kwas laktobionowy, glukonolakton.
 Jaki kwas do cery tłustej? - mlekowy, salicylowy
 Jaki kwas do cery trądzikowej? - salicylowy, mlekowy, kwas laktobionowy, glukonolakton.
 Jaki kwas do cery mieszanej? - salicylowy 

Oczywiście są to kwasy szczególnie polecane do danej cery, nie znaczy to, że inna nie może z nich korzystać :). W wyborze przede wszystkim należy kierować się działaniem poszczególnych kwasów, stężeniem oraz potrzebami skóry, a także przeciwskazaniami, które też posiadają. 

Jak stosować kwasy w domu? Rodzaje kwasów kosmetycznych - AHA, BHA, PHA, LHA



Dlaczego okres jesienno - zimowy jest teoretycznie najlepszy na pielęgnacje kwasami?


Skóra po zastosowaniu kwasów jest bardzo wrażliwa, także na niekorzystne działanie słońca. W okresie jesienno - zimowym jest go zwyczajnie mniej i dlatego jeśli się zastanawiacie kiedy stosować kwasy, to właśnie ten czas jest najlepszy. Koniecznie musicie pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry, stosować filtry itp. Teoretycznie jesienią oraz zimą słońca mamy mniej, to w tym czasie także wpływa na naszą skórę :). Niektóre kwasy z powodzeniem można stosować w inne pory roku, jednak tutaj radziłabym wizytę w gabinecie, dobranie odpowiednich kwasów i odpowiedniej ochrony. W przypadku gotowych kosmetyków z kwasami koniecznie przeczytajcie informacje oraz zalecenia producenta. 

Jak stosować kwasy w domu? Rodzaje kwasów kosmetycznych - AHA, BHA, PHA, LHA


Jak stosować kwasy?


W domowym zaciszu swoją przygodę z kwasami najlepiej rozpocząć od gotowych kosmetyków oferowanych przez producentów z mniejszymi stężeniami kwasów. Warto zwrócić uwagę na toniki z kwasami, serum z kwasem, maseczki z kwasami, krem do twarzy z kwasami czy np. żele i pianki oczyszczające z kwasami. Sięgając po mniejsze stężenia, możecie nie ujrzeć zbyt szybko oczekiwanych efektów, jednak gwarantujecie sobie bezpieczeństwo. Z czasem można je zwiększać. Warto po kilku miesiącach stosowania zrobić kilka miesięcy przerwy. 


Jeśli totalnie boicie się sięgnąć po kwasy, bądź jest to dla Was naprawdę czarna magia, zawsze możecie skorzystać z zabiegu w salonie kosmetycznym, bądź skonsultować swój przypadek z kosmetologiem. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy dobierze Wam podczas takiej wizyty odpowiedni kwas bądź mieszankę oraz stężenie. Kwasy mają dużą moc pielęgnacyjną, wiele potrafią zdziałać, ale źle stosowane, bądź w zbyt dużym stężeniu mogą narobić naprawdę sporej szkody. Dlatego do tego rodzaju pielęgnacji podejdźcie rozsądnie :). Najlepiej w domowym zaciszu sięgnąć po kosmetyki z kwasami, natomiast jeśli chodzą Wam po głowie zabiegi z kwasami, czasami nie warto się porywać z motyką na słońce i skierować się do dobrych gabinetów :). 

Stosujecie kwasy w swojej pielęgnacji skóry? Wybieracie domową pielęgnację kosmetykami, czy korzystacie z zabiegów w gabinetach? :)

Miłego dnia!

Komentarze

  1. Ja się jeszcze nie odważyłam stosować ma sobie kwasów :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Swietny merytoryczny wpis kochana, ja kwasy poznalam kilka lat temu i ciagle odkrywam nowosci w tej dziedzinie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Przyznam, że nie stosowałam jeszcze takich kwasów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Stosuje kwasy chociaż nie jest to konieczność. Twój post na pewno się przyda ludziom, którzy boją się kwasów, bo faktycznie myślą, że są straszne dla skóry. Jednak używanie z głową daje świetne efekty :)

    OdpowiedzUsuń
  5. jakoś nie stosuję kwasów:) nie potrzebuję ich:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jesień za pasem, najlepszy czas na eksperymenty z kwasami ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Na taki zabieg wolę iść do salonu. Zrelaksować się, wszystko na spokojnie, a nie martwić czy mi nikt nie przeszkodzi i zapomnę, zrobię sobie tylko krzywdę. Poza tym nie tęsknię jakoś za kwasami, tonik mi wystarczy. Wpis jednak bardzo interesujący :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja jedynie stosuję kwasy w małych ilościach jak są dodatkiem do jakiegoś kremu, ale sporadycznie mi się to zdarza.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo przydatny post. Ja właśnie w tym miesiącu zaczynam swoją przygodę z kwasami :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Szczerze mówiąc trochę boje się kwasów. Dlatego decyduję się wyłącznie na stosowanie kosmetyków z dodatkiem kwasów. Wtedy wiem, że sobie nie zaszkodzę.

    OdpowiedzUsuń
  11. Od zawsze jestem wielbicielką kwasów AHA i PHA. Nie drażnią mojej skóry i złuszczenie nie jest uciążliwe. Bardzo przydatny wpis, trzeba ludziom to w kółko przypominać. A i tak znajdzie się mnóstwo nieostrożnych amatorek wysokich stężeń.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo konkretny wpis z solidną dawką wiedzy. Super! Przyznam, że ja nie do końca wierzę jednak w swoje kosmetyczne kompetencje, zdecydowanie stawiam na gotowce.
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  13. ja kwasów nie używam :D wolę nie ;D

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo ciekawy post :) Muszę przyznać, że mega mnie kusi wypróbowanie kwasów na swojej skórze twarzy. Do tej pory troszkę się bałam, ale może tej jesieni się w końcu skuszę :D

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo ciekawy wpis! Przyznaję, że w tym temacie jestem kompletnie zielona. Nigdy nie korzystałam z kwasów.

    OdpowiedzUsuń
  16. Kocham kwasy i regularnie po nie sięgam.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja kiedyś regularnie stosowałam kwas migdałowy, ale w tym roku zaczęłam kurację retinolem i mam trochę podrażnioną cerę, więc kwasy na razie odpuszczę.

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetny wpis, kiedyś pisałam również o domowych kwasach, teraz niedawno o pielęgnacji po kwasach :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Muszę się zabrać za kwasy i je w końcu wypróbować :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli już trafiłaś w mój świat, zachęcam Cię do podzielenia się swoją opinią na dany temat.
Jestem pewna, że masz swoje zdanie, być może zupełnie inne niż moje? - podziel się nim ze mną :).
Mój blog to nie darmowa tablica ogłoszeń, jeśli nie widzisz swojego komentarz, a zawierał on link to, prawdopodobnie trafił do spamu.